Glaukom predstavlja heterogenu grupu relativno čestih optičkih neuropatija, koje se manifestuju povišenim vrednostima očnog pritiska, progresivnim oštećenjem optičkog nerva, deterioracijom ganglijskih ćelija retine i ispadima u vidnom polju.
Liječenje katarakte
Na samom početku bolesti može koristiti češća promjena dioptrije, lupe, pojačano svjetlo i druga pomoćna sredstva. Međutim od samog početka osoba mora razmišljati o operaciji katarakte jer je to jedini način liječenja.
Nekada je važilo pravilo da se katarakta operiše tek kad se potpuno izgubi vid. Danas to ne važi, naprotiv mnogo je bolje operisati kataraktu kad zamućeno sočivo još uvijek nije tvrdo jer to otežava operaciju. Danas važi pravilo da se katarakta operiše onda kod ona ometa svakodnevne aktivnosti.
Operacija katarakte je rutinska, vrlo uspješna intervencija u oftalmohirurgiji. Poslije operacije vid se potpuno oporavlja. Tokom operacije odstrani se prirodno, zamućeno sočivo i u njegovu vrećicu se postavi vještačko sočivo (intraokularno sočivo).
Postoji jako veliki broj različitih vještačkih intraokularnih sočiva koja omogućavaju da operativni tok bude što komforniji, da postoperativni vid bude što kvalitetniji i da to sočivo može da ispuni različite zahtjeve pacijenta.
Odgovori na vaša pitanja
-
Šta je glaukom?
-
Koliki je normalan očni pritisak?
-
Koliko dugo treba koristiti kapi?
-
Boli li operacija katarakte?
-
Da li se operacijom liječi glaukom?
-
Koja su ograničenja nakon operacije katarakte?
-
Kako spriječiti rast dioptrije?
-
Postoje li neki rizici kod laserske operacije oka?
-
Koji uslovi treba da se ispune da bi neko bio kandidat za lasersko skidanje dioptrije?